Lokalita a koncepce zástavby

Uprostřed rozmanité krajiny Drahanské vrchoviny, na dosah jedinečné oblasti Moravského krasu, v těsné blízkosti města Blanska je zasazen projekt rodinných domků nazvaný Lesní město.

Lokalita

Jen málo turistických lokalit v České republice nabízí tak unikátní spojení historických, kulturních a technických památek s množstvím přírodních zajímavostí jako právě oblast Blanska a Moravského krasu. Tento region je všeobecně známý jako nejvýznamnější krasová oblast ve střední Evropě, která díky svému osobitému a neopakovatelnému rázu a více jak 1000 jeskyním, z nichž jsou čtyři přístupné veřejnosti, láká k návštěvě turisty z celého světa.

obrázekLokalita bohatá na neopakovatelné přírodní úkazy, památky kulturní, technické či historické otevírá náruč novým obyvatelům. Ti zde najdou svůj nový domov, své útočiště v krajině, která jim přiroste k srdci a ztotožní se s jejich identitou.

Necelých dvacet kilometrů dělí Lesní město od Brna, dopravní tepna železniční i silniční protínající Blansko zaručuje snadnou a kvalitní dopravní návaznost. Klidná lokalita obce Češkovice ležící nad městem Blanskem nabízí dostatečné množství venkovské atmosféry a přírody, blízkost okresního města pak poskytuje bohatost nezbytných služeb. Těsné propojení venkova a města se stává ideální kombinací pro život v 21. století.

Lesní město vyroste v zeleni rázovité krajiny obklopující Moravský kras, jehož pozoruhodnosti budou mít obyvatelé města v těsné blízkosti svého nového domova.

/www/data/imgs/00461m.jpg Jedinečná krasová krajina vybízející k výletům na kole, pěším túrám, prozkoumávání tajemného podzemí či k duševní relaxaci se stává neodolatelným společníkem rodinného života v Lesním městě. Jeskyně plné krápníků, lesnaté kopce a skalnatá údolí doplňují romantické zříceniny, lopatky větrných mlýnů či nespočet kostelních věží, které tvoří s přírodou harmonický celek.

Dopravní spojení s městem Blanskem zajišťuje MHD linka č. 223. Zastávka Blansko, Češkovice, chatová oblast je umístěna přímo na spojovací komunikaci Blansko - Obůrka - Těchov.

Další podrobné informace o přírodních zajímavostech krasové oblasti a turistické lokalitě nabízející unikátní spojení historických, kulturních a technických památek, najdete na http://www.blanensko.cz

Koncepce zástavby
 

/www/data/imgs/01386l.jpg

Základním stavebním kamenem „Lesního města" se stává rodinný dům koncipovaný do podoby nadstandardní chaty v souladu s okolní zástavbou. Snaha autorů držet se jednoduché, ale nefádní koncepce vedla ke vzniku čtyř základních typů, které reagují na umístění pozemku a přístupové komunikace. Různé umístění domů vzhledem ke komunikacím spolu s originálním výtvarným řešením, vytváří jednoduchým způsobem z Lesního města rozmanitý a působivý obytný soubor.

/www/data/imgs/01040m.jpgV rámci projektu vznikly čtyři základní typy domůPřízemní čtvercový (typ A)přízemní obdélníkový (typ B), tvořící samostatný blok řadových domů, typ dvoupodlažní (typ C a D). Stavby jsou jednoduché, z kompaktního objemu domů A, B vyrůstá pouze hmota zkoseného světlíku. Dominantním prvkem domu je velkorysá terasa charakterizující architekturu celého souboru. Dvoupodlažní domy terasu nemají, jsou orientovány přímo do zahrady východním či západním směrem. Jako základní povrch staveb byl zvolen dřevěný obklad, jehož přírodní vzhled podtrhujeráz zástavby. Jednotlivé domy jsou pak doplněnyvariantami s omítkou, kdy jsou zvoleny ne příliš pestré, ale spíše přírodně působící barvy.

/www/data/imgs/00826m.jpgŽivot v domech „A" a „B" se odehrává na jediném podlaží, v domě „C" pak na podlažích dvou. Přízemní varianty mají většinu obytných místností orientovane do jižní terasy, která dále navazuje na rozlehlou zahradu. Patrové domy mají v přízemí situován hlavní obytný prostor s kuchyní a nezbytným technickým zázemím, v patře se pak nachází klidová zóna domu.

/www/data/imgs/01048m.jpg

 


Rodinné domy jsou dispozičně řešeny jednoduše a přehledně, jasná dispozice nabízí dostatek prostoru pro život obyvatel domu, velikost všech prostor je optimální pro kvalitní užívání objektů. Žádný pokoj není daleko, zároveň však může mít každý svoje soukromí. Navíc je většina domů koncipována jako přízemní, tudíž budou domy splňovat požadavky na bezbariérové užívání, které osloví starší uživatele, absenci nadbytečných schodišťových stupňů jistě ocení však i mladší generace.

Snahou projektantů o ekonomicky přijatelné a dostupné bydlení, vznikly domy vysokého standardu, které slibují dlouhodobý komfort jeho uživatelům. Domy jsou dostatečně velké, úsporné, jednotlivé prvky stavby jsou zvoleny s ohledem zajistit kvalitu, kterou dnešní klienti požadují jako samozřejmost.